Wentylatory sufitowe

  1. Westinghouse Bendan
  2. Faro WINCH FAN 33396
  3. AEG DVL 5666
  4. Fantasia Zeta
  5. Hunter Harmony
  6. Poradnik wyboru wentylatora sufitowego

 

Porównanie wentylatorów sufitowych:

ModelMoc [W]Poziomy mocy

Maks. Obroty [RPM]OświetlenieŻarówka
Ilość łopatekSterowanie pilotem

Średnica [cm]
Waga [kg]
Westinghouse Bendan
603175
TAKR7s 80W
5TAK132
7,6
Faro WINCH FAN 33396603190TAK2 x E27 20W
3TAK132
6,9

AEG DVL 5666604300NIEnie dotyczy
3NIE1224,7
Fantasia Zeta32
6210TAKG9 60W
3TAK132
9
Hunter Harmony63,63208TAK2 x E27 14W3TAK132
11

 

Najlepsze wentylatory sufitowe – Ranking wiatraków sufitowych 2021

1. Westinghouse Bendan

Westinghouse wentylator sufitowy

Wentylator sufitowy Westinghouse Bendan to sterowane pilotem urządzenie, o wadze 7,6 kg i średnicy wynoszącej 132 cm. To bardzo nowoczesne urządzenie, które łączy funkcję chłodzenia wnętrza z funkcją jego oświetlania.

To wentylator z lampą, który niezwykle nowocześnie się prezentuje, przez co pasuje do każdego współczesnego wnętrza. Wszystkim pomieszczeniom doda uroku i klasy, a jego funkcjonalność i łatwość użytkowania czyni z niego bardzo pożądany produkt. Wiatrak na sufit Westinghouse Bendan posiada 2 kierunki obrotów do wyboru, przez co może być używany zarówno w lecie, jak i w zimie.

W trakcie chłodniejszych miesięcy zimne powietrze pobierane jest z dołu i wypychane do góry, wypychając jednocześnie znajdujące się tam ciepłe powietrze, które ogrzewa przestrzeń wokół domowników. We wnętrzu robi się wyraźnie cieplej – temperatura zostaje wyrównana. Z kolei w trakcie miesięcy letnich, wentylator sufitowy z pilotem Westinghouse Bendan spełnia swoją podstawową funkcję. Pęd powietrza kierowany jest wówczas w dół, więc w pomieszczeniu robi się chłodniej. W lecie powinno się ustawiać obroty w lewą stronę, a w zimie czy jesienią w prawą stronę. Wyrównanie temperatury spełnia jeszcze jedną ważną rolę – chroni przed pojawieniem się grzyba na ścianach. W dodatku można zaoszczędzić na rachunkach! Zimą na ogrzewaniu (nawet 10-35%), a w lecie czy na wiosnę na klimatyzacji (nawet 40%).

Wiatrak sufitowy z oświetleniem Bendan posiada 5 łopatek, żarówkę R7s 80W, a osiągane przez niego obroty wynoszą maksymalnie 175 RPM. Jest to niestety najniższa prędkość obrotów maksymalnych, jeśli wziąć pod uwagę urządzenia z naszego zestawienia. Przekłada się to na najmniejszą wydajność produktu. Ze względu na dużą średnicę łopatek sprzęt przeznaczony jest przy tym raczej do dużych pomieszczeń. Najlepiej sprawdzi się we wnętrzach o maksymalnej powierzchni aż 36 m² i wysokości maksymalnie 4 m, przy czym odległość między podłogą a śmigłami powinna wynosić co najmniej 2,3 m. Wiatrak podsufitowy Westinghouse ma jeszcze jedną wadę. Nie pozwala na jednoczesne korzystanie z pilota zdalnego sterowania i regulatora naściennego światła, ponieważ do wiatraka można podłączyć w danym momencie tylko jedno sterowanie.

Wentylator sufitowy Westinghouse Bendan to najczęściej wybierany wiatrak sufitowy wśród użytkowników
 

Na plus
  • Nowoczesny i estetyczny wiatrak sufitowy wyposażony w lampę
  • Dwa kierunki obrotów – przydatne urządzenie w ciągu całego roku
  • Technologia wentylatora sufitowego pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie
  • Możliwość wentylacji dużych pomieszczeń, aż do 36 m²
  • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą dołączonego pilota
Na minus
  • Najniższa prędkość obrotów maksymalnych (175 RPM)
  • Brak możliwości jednoczesnego sterowania wentylatorem za pomocą pilota oraz naściennego regulatora światła
SPRAWDŹ CENĘ

2. Faro WINCH FAN 33396

Faro-WINCH-FAN-33396

Wiatrak sufitowy z oświetleniem Faro WINCH FAN 33396 to urządzenie o mocy 60 W, o wadze 6,9 kg i o średnicy wynoszącej 132 cm. Wentylator może być montowany nawet na skośnych sufitach, więc jest to produkt uniwersalny, pasujący do wielu wnętrz.

Posiada funkcję lewych/prawych obrotów, więc można z niego korzystać przez cały rok. Latem będzie przyjemnie chłodzić, a zimą i jesienią zapewni ciepło w pomieszczeniu. Sprawi, że nie będzie ono uciekać do góry, lecz zostanie wypchnięte na dół, zapewniając przyjemniejszą, wyrównaną temperaturę. Można więc oszczędzić zarówno na klimatyzacji, jak i na ogrzewaniu. Wiatrak podsufitowy Faro 33396 posiada 3 prędkości obrotowe, pozostające do wyboru użytkownika. To wartości 90-145-190 RPM, dzięki czemu można sobie zapewnić mniejszy lub większy nawiew – stosownie do sytuacji.

Produkt zapewnia przepływ powietrza na poziomie 151,38 m3/min. Umożliwia to skuteczną wentylację we wnętrzach posiadających powierzchnię 17 – 25 m2. Wentylator sufitowy z pilotem Faro WINCH FAN 33396 zapewnia możliwość wygodnego sterowania jego pracą. Pilot jest zaś dołączony do zestawu. Sam wygląd produktu jest zaś niezwykle nowoczesny i ciekawy. Został zainspirowany lampami gazowymi znajdowanymi na starych łodziach rybackich w basenie Morza Śródziemnego. Jest to więc produkt, który będzie zwracał uwagę i podnosił estetykę każdego pomieszczenia.

Wiatrak na sufit WINCH FAN 33396 zapewnia oświetlenie, jednak żarówka nie jest dołączona do zestawu. Trzeba ją dokupić osobno, co generuje dodatkowe koszty i kłopoty, więc jest sporą wadą tego modelu. Wiatrak Faro WINCH FAN 33396 jest też drugim najdroższym urządzeniem w naszym zestawieniu wentylatorów sufitowych. Koszt jego zakupu to blisko 2000 złotych, a więc bardzo dużo. Nie wszystkich będzie stać na podobny zakup – cena jest więc sporym minusem tego modelu.

 

Na plus
  • Dwa kierunki obrotów – przydatne urządzenie w ciągu całego roku
  • Możliwość montażu na skośnych sufitach
  • 3 prędkości obrotowe do wybory (90-145-190 RPM)
  • Możliwość sterowania za pomocą pilota dołączonego do zestawu
  • Nowoczesny i oryginalny wygląd
  • Zapewnia skuteczną wentylację w pomieszczeniach o metrażu od 17 do 25 m2
Na minus
  • Wysoka cena – drugi najdroższy wentylator sufitowy w zestawieniu
  • Brak odpowiednich żarówek w komplecie
SPRAWDŹ CENĘ

3. AEG DVL 5666

AEG-DVL-5666

Wentylator sufitowy AEG DVL 5666 posiada moc 60 W i waży 4,7 kg. To produkt o średnicy 122 cm, z 3 łopatkami i bez pilota do sterowania w zestawie. Wentylator nie jest też wyposażony w dodatkowe oświetlenie – jako jedyny spośród wszystkich produktów tego typu, które znalazły się w naszym zestawieniu. Jest to jednak najtańszy wentylator w naszym zestawieniu, który może być montowany również na sufitach skośnych do 10°.

Prędkość obrotów maksymalnych wentylatora wynosi aż 300 obrotów na minutę. Wiatrak na sufit AEG jest więc sprzętem bardzo wydajnym, który skutecznie chłodzi pomieszczenie. Przydaje się na spore upały, a jeśli nie jest przesadnie gorąco, można skorzystać z pozostałych, dostępnych prędkości pracy – 140 i 250 RPM. Urządzenie posiada aż 4 poziomy mocy, a przy tym również funkcję Rewers. Umożliwia ona stosowanie produktu nie tylko w lecie, ale i jesienią czy zimą. Wentylator wiszący AEG DVL 5666 w lecie przyjemnie chłodzi, a włączony w trakcie zimnych miesięcy jest w stanie wyrównać temperaturę w całym pomieszczeniu, zapewniając w nim przyjemne ciepło. Wszystko dlatego, że wypycha gorące powietrze z góry w dół. Wszystko jest kwestią ustawień obrotów – zmiana ich kierunków zapewnia jeden lub drugi efekt, w zależności od potrzeb użytkownika.

Wiatrak podsufitowy AEG 5666 jest najlżejszym wentylatorem sufitowym w naszym zestawieniu, co oczywiście przekłada się na bezpieczeństwo. Jego montaż również jest ułatwiony – mała waga sprawia, że nie powinno być z tym żadnych trudności. W dodatku to produkt bardzo wytrzymały, o łopatkach i obudowie wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Sprzęt jest trwały i długo może pełnić swoją rolę tak samo dobrze. Niestety, wiatrak wiszący AEG DVL nie może służyć jako oświetlenie i nie jest sterowany pilotem, co oczywiście zmniejsza nieco komfort jego użytkowania.

 

Na plus
  • Najwyższa możliwa prędkość obrotów na minutę (300 RPM) zapewnia skuteczne chłodzenie pomieszczeń
  • Bardzo lekki (4,7 kg), co ułatwia jego montaż i nie obciąża mocno sufitu
  • Funkcja Rewers – możliwe korzystanie z wentylatora przez cały rok
  • Możliwość instalacji wiatraka sufitowego na skośny sufitach
  • Niska cena – najtańszy w naszym zestawieniu
Na minus
  • Brak możliwości sterowania za pomocą pilota
  • Wentylator nie może służyć jako żyrandol, ponieważ nie został wyposażony w żadne oświetlenie
SPRAWDŹ CENĘ

4. Fantasia Zeta

Fantasia-Zeta

Wentylator sufitowy z pilotem Fantasia Zeta to urządzenie o mocy 32 W, wyposażone w aż 6 poziomów mocy, o wadze 9 kg i średnicy wynoszącej 132 cm. Warto wiedzieć, że produkt zapewnia wybór 6 prędkości do przodu i 6 do tyłu, a także włącznik, wyłącznik oraz ściemniacz światła.

To nowoczesny wentylator, wyposażony w energooszczędny silnik (model DC). Wykorzystuje 60% mniej energii niż standardowy wentylator na suficie. Właśnie przez to moc urządzenia jest tak niska, przekładając się na niższe koszty użytkowania (niższe rachunki za prąd). Wentylator wiszący Fantasia nie traci przy tym nic ze swojej wydajności. Silnik posiada 15-letnią gwarancję od producenta. Wiatrak sufitowy z oświetleniem Fantasia Zeta zapewnia w pomieszczeniu nie tylko przyjemny chłód, ale i światło. Urządzenie można jednak montować również bez oświetlenia. Do zestawu dołączona jest specjalna zaślepka, która sprawia, że wszystko prezentuje się estetycznie i jest w pełni bezpieczne.

Wiatrak podsufitowy Fantasia może pracować przez cały rok – zapewniając wyrównanie temperatury w zimie (co przekłada się na większe ciepło w pomieszczeniu), a także przyjemnie chłodząc w trakcie upalnych miesięcy. Zapobiega więc tworzeniu się we wnętrzach grzybów – groźnych przecież dla zdrowia. Fantasia Zeta wentylator sufitowy posiada drugą najwyższą prędkość obrotów maksymalnych, wynoszącą 210 obrotów na minutę. To doskonały wynik, decydujący o skuteczności urządzenia. Sprzęt jest przy tym nie tylko wytrzymały, ale także przyjazny dla środowiska. Jego łopatki zostały wykonane z wytrzymałego drzewa Paulownia. Jest to drewno lekkie, odporne na skręty, kurczenie się i wypaczanie, niemal całkowicie odporne na gnicie, a także uprawiane w odpowiednich warunkach. Paulownia jest uprawiana jako zrównoważone, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla źródło do biopaliw.

Prezentowany produkt dostępny jest w 4 wariantach kolorystycznych – użytkownik może więc wybrać taką jego barwę, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym wnętrzu. Wiatrak wiszący Fantasia Zeta niestety jest najdroższym wentylatorem sufitowym w naszym zestawieniu. To spory minus, ponieważ nie wszyscy będą sobie mogli pozwolić na jego zakup.

 

Na plus
  • Energooszczędny silnik wykorzystujący 60% mniej energii
  • 15-letnia gwarancja silnika od producenta
  • Wysoka prędkość obrotów maksymalnych wynosząca aż 210 RPM
  • Możliwość wyboru 6 prędkości do przodu i 6 do tyłu
  • Możliwość montażu wentylatora bez oświetlenia (dołączona specjalna zaślepka)
  • Łopatki wykonane z wytrzymałego, odpornego i lekkiego drzewa Paulownia
  • 4 warianty kolorystyczne
Na minus
  • Wysoka cena – najdroższy wentylator sufitowy w zestawieniu
SPRAWDŹ CENĘ

5. Hunter Harmony

Hunter-Harmony

Wentylator sufitowy z pilotem Hunter Harmony może być wykorzystywany nie tylko w lecie czy na wiosnę, ale także w trakcie zimniejszych miesięcy w roku. W czasie upałów zapewnia on przyjemne chłodzenie, ale w okresie chłodu może zapewnić większe ciepło w pomieszczeniu.

Wszystko dlatego, iż posiada dwa możliwe kierunki obrotów. Jeden kierunek sprawia, że chłodne powietrze kierowane jest w dół, zapewniając chłód. Z kolei drugi kierunek sprawia, że chłodne powietrze podąża w górę, wypychając stamtąd ciepłe, ogrzane powietrze. Trafia ono w dół, a w pomieszczeniu wyrównuje się temperatura. Wiatrak podsufitowy Hunter Harmony pozwala oszczędzić pieniądze – nawet 40% na klimatyzacji i około 10-35% na ogrzewaniu. Wiatrak wiszący Hunter Harmony jest urządzeniem bardzo wydajnym. Posiada wysoką prędkość obrotów maksymalnych, wynoszącą 208 RPM. Oferuje też 3 poziomy mocy – do wyboru użytkownika, by można było dopasować działanie produktu do konkretnych potrzeb. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dużą średnicę łopatek (132 cm), jaką posiada wentylator wiszący Hunter. W związku z nią produkt przeznaczony jest do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 36 m² i wysokości maksymalnie 4 m. Wysokość zawieszenia wentylatora powinna zaś wynosić co najmniej 2,3 m.

Wiatrak na sufit Hunter Harmony to najcięższy wentylator sufitowy, jaki znalazł się w naszym zestawieniu. Montaż urządzenia może być więc nieco problematyczny – zwłaszcza w trakcie zawieszania na wysokim suficie. Warto też wiedzieć, że do wentylatora może być podłączone tylko jedno sterowanie w danym momencie. Nie da się zatem używać regulatora naściennego światła i pilota zdalnego sterowania w tej samej chwili.

 

Na plus
  • Dwa kierunki obrotów – przydatne urządzenie w ciągu całego roku
  • Technologia wentylatora sufitowego pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie
  • Możliwość wentylacji dużych pomieszczeń, aż do 36 m²
  • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą pilota dołączonego do zestawu
  • Wysoka prędkość obrotów maksymalnych wynosząca 208 obrotów na minutę
Na minus
  • Duży ciężar wentylatora utrudniający jego montaż – najcięższy w zestawieniu
  • Brak możliwości jednoczesnego sterowania wentylatorem za pomocą pilota oraz naściennego regulatora światła
SPRAWDŹ CENĘ

6. Jaki wiatrak na sufit kupić? Najlepsze wentylatory sufitowe

Wentylatory sufitowe cieszyły się ogromną popularnością na początku lat 90., a teraz ponownie wracają do głównego nurtu domowych i biurowych urządzeń chłodzących. Nie powinno to nikogo dziwić – nowoczesne wzornictwo czyni je doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza, a ponadprzeciętna wydajność sprawia, że latem przynoszą odczuwalną ulgę, skutecznie chłodząc powietrze. Prezentujemy ranking wentylatorów sufitowych, obejmujący najlepsze urządzenia z tej kategorii.

Najlepsze wentylatory sufitowe stanowią realną alternatywę dla domowych systemów klimatyzacji i nie ma w tym cienia przesady. Dzięki wysokiej mocy silnika i znacznej średnicy łopatek, tego typu urządzenia mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 5 stopni Celsjusza! W przeciwieństwie do klimatyzatora wentylator wiszący nie wysusza powietrza i nie spowoduje przeziębienia, wywołanego nadmiernym ochłodzeniem pomieszczenia. Wiatrak jest też znacznie tańszy w zakupie i w eksploatacji. Jaki wiatrak kupić? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

 

Jaki wiatrak do pokoju – wydajność

Wydajność jest jedną z kluczowych cech takiego urządzenia. Od tego zależy, czy pomieszczenie będzie schłodzone w wystarczającym stopniu. Pod tym względem, na szczególne wyróżnienie zasługuje model Fantasia Zeta. Przy mocy na poziomie 32 W (najniższa moc w zestawieniu), łopatki wiatraka kręcą się z prędkością aż 210 obrotów na minutę! To doprawdy imponujący wynik. Jednak największą wydajnością, w naszym zestawieniu najlepszych wentylatorów sufitowych, cechuje się AEG DVL 5666 (300 obrotów na minutę), ale jego silnik pobiera aż 60 W, co przyczynia się do znacznie większego poboru prądu, a to przekłada się dalej na najwyższe rachunki za energię.

 

Jaki wentylator do domu – możliwość całorocznego użytkowania

Przygotowany przez nas ranking wentylatorów wiszących obejmuje urządzenia, które mogą być użytkowane przez cały rok. Jak to działa? W momencie, gdy łopatki kręcą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, powietrze zostaje schłodzone i rozprowadzone po całym pomieszczeniu- pozwala to oszczędzić do 40% opłat za klimatyzację. Odwrócenie kierunku obrotów sprawia, że ciepłe powietrze, które gromadzi się pod sufitem, zostaje skierowane w dół. Dzięki temu komfort termiczny w chłodne dni jest wyraźnie wyższy, a wysokość rachunków za ogrzewanie ulega obniżeniu nawet o 35%. Taką funkcję oferują wszystkie najlepsze wiatraki sufitowe w naszym zestawieniu.

 

Jaki wentylator kupić – sposób na montaż wentylatora sufitowego

Montaż wentylatora sufitowego jest sporym wyzwaniem, nawet dla osób, obdarzonych żyłką majsterkowicza. Właśnie z tego względu, istotnym parametrem jest waga urządzenia. Im cięższy wiatrak, tym bardziej utrudniony jest montaż, a samo urządzenie wymagać będzie bardzo solidnego punktu zaczepienia. Pod tym względem, niezrównany jest AEG DVL 5666. waga zestawu to zaledwie 4,7 kg. Dla porównania, najcięższy model w naszym zestawieniu – Hunter Harmony – waży aż 11 kg. Kolejna istotna kwestia to krzywizna sufitu. Większość wentylatorów wiszących powinna być montowana na płaskich powierzchniach. Rzecz w tym, że takie urządzenia są najbardziej przydatne na poddaszu, gdzie mocno rozgrzany dach wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniach. W takich warunkach idealnie sprawdzą się właśnie dobre wentylatory sufitowe. Ranking uwzględnia modele, które bez najmniejszego problemu można montować nawet na skosach – są to Faro WINCH FAN 33396 i AEG DVL 5666.

 

Jaki wentylator do mieszkania – wykonanie i wykończenie

Ze względu na znaczny rozmiar i trwały montaż, dobry wentylator wiszący powinien komponować się, a nie kontrastować ze stylistyką wnętrza. Bogata oferta rynkowa sprawia, że z wyborem właściwego wariantu, nie będzie najmniejszego problemu. Miłośnicy stylu klasycznego, mogą zdecydować się na model wykonany z wytrzymałego drewna. Warto jednak podkreślić, że drewno pasuje też do wnętrz nowoczesnych. Idealnym przykładem jest model Fantasia Zeta, który urzeka wysmakowaną stylistyką i płynnym połączeniem naturalnego materiału drewna Paulownia z metalem.

 

Wentylator sufitowy – jaki wybrać?

Najlepszy wiatrak na sufit powinien zaspokajać przede wszystkim oczekiwania natury użytkowej. Wentylator musi wydajnie chłodzić całe pomieszczenie, zachowując przy tym względną ciszę (istotne zwłaszcza w nocy) i nie pobierając zbyt wiele prądu. Przygotowany przez nas ranking wentylatorów wiszących obejmuje wyłącznie modele z najwyższej półki. Zadbaliśmy o różnorodność, dzięki czemu każdy będzie mógł dobrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb.