Wentylatory kolumnowe

  1. Sencor SFN 5040BL
  2. HB TF1101BRC
  3. Honeywell HYF500E
  4. AEG T-VL 5537
  5. Clatronic T-VL 3546
  6. Poradnik wyboru wentylatora kolumnowego

 

Porównanie wentylatorów kolumnowych:

ModelMoc [W]Wydajność [m³/h]Poziom mocyOscylacja [°]Poziom hałasu [dB]TimerSterowanie pilotemWysokość [cm]Waga [kg]
Sencor SFN 5040BL
9016873nie dotyczy
49
TAKTAK111
4,4
HB TF1101BRC
65500
380
brak danych
TAKTAK110
3,7
Honeywell HYF500E58
611
390
65
NIE
NIE
90
7,3
AEG T-VL 553740
1200
380
70
TAKTAK120
5,25
Clatronic T-VL 3546
50
brak danych37549TAKNIE
762,2

Najlepsze wentylatory kolumnowe – Ranking wiatraków kolumnowych 2020

1. Sencor SFN 5040BL

Sencor-SFN-5040BL

Wentylator Sencor to sprzęt, który charakteryzuje się dużą wydajnością pracy oraz zasięgiem wentylacji, który pozwala wentylować nawet większe pomieszczenia. Posiada także dużą moc zapewniającą skuteczne chłodzenie.

Wentylator Sencor SFN 5040BL ma wąską konstrukcję z profilem o grubości 90 mm. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność przestrzeni. W tak niewielkim urządzeniu mieszczą się jednak aż 3 osobne wentylatory, dzięki którym chłodne powietrze jest generowane na całej jego wysokości, co dodatkowo zwiększa efekt chłodzenia. Model ten charakteryzuje się najniższym poziomem hałasu o wartości 49 dB. Dzięki temu, nawet po długim czasie działania urządzenia, nie będziemy zmęczeni generowanymi przez niego dźwiękami. To duże udogodnienie, gdyż wentylatory często emitują duży hałas i, mimo że dają ochłodzenie, utrudniają pracę i są bardzo męczące. Wiatrak Sencor ma wbudowany zegar z minutnikiem, na którym można ustawić czas pracy wentylatora od 30 min do 450 min.

Do wyboru są 3 tryby pracy: standardowy, naturalny oraz nocny. W pierwszym z nich wentylator pracuje z nadaną mu prędkością. Tryb naturalny charakteryzuje się zmianami prędkości między niską, średnią, a wysoką. Natomiast w trybie nocnym wentylator po upływie 30 minut przełącza prędkość z wysokiej na średnią, a po następnych 30 minutach na niską, by umożliwić nam sen w cichych komfortowych warunkach. W zestawie wraz z wentylatorem znajduje się pilot, za pomocą którego można w prosty sposób sterować urządzeniem bez ruszania się z miejsca.

Choć Sencor SFN 5040 BL przez wielu chwalony jest za dużą wydajność i wysoką moc chłodzenia, dla innych może być ona problemem. Wiąże się to bowiem z większym poborem prądu, a więc i wyższymi kosztami za rachunki, które musimy ponieść. Dlatego też, by w pełni wykorzystać potencjał tego modelu, najlepiej korzystać z niego w dużych przestrzeniach, gdzie inne wentylatory mogą się nie sprawdzić.

 

Na plus:
  • Najwyższa moc w zestawieniu (90 W)
  • Największa wydajność chłodzenia (1687 m3/h)
  • Najcichszy wentylator w rankingu (49 dB)
  • 3 oddzielne wentylatory, które generują nawiew na całej wysokości urządzenia
  • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą pilota
Na minus:
  • Przez swoją wysoką moc generuje najwyższe rachunki za prąd
SPRAWDŹ CENĘ

2. HB TF1101BRC

HB-TF1101BRC

Wentylator HB TF1101BRC to sprzęt o dużej mocji i wielu funkcjach dodatkowych, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z niego. Jedną z nich jest jonizacja powietrza, dzięki której powietrze w pomieszczeniu zostaje oczyszczone.

Wiatrak HB posiada trzy tryby pracy: normal, natural oraz sleep. Pierwszy z nich umożliwia ustawienie dowolnego poziomu mocy na cały okres pracy urządzenia. Tryb natural próbując symulować naturalne podmuchy wiatru zmienia swoje poziomy pracy pomiędzy najmocniejszym a najsłabszym generowaniem podmuchu. Tryb sleep automatycznie zmniejsza tryb pracy od największego do najmniejszego, by w czasie zasypiania wiatrak pracował najciszej. 

Do urządzenia wbudowany jest timer umożliwiający ustawienie czasu automatycznego wyłączenia. Maksymalny czas pracy, jaki można ustawić na timerze to aż 8 godzin. Po upływie tego czasu wentylator sam się wyłącza. Ta opcja jest pożyteczna szczególnie wieczorami. Dzięki niej mamy gwarancję, że wentylator nie będzie pracować przez całą noc, a po ustawionym czasie po prostu się wyłączy. Funkcjami urządzenia sterować można przy użyciu pilota. Nie musisz więc wstawać z kanapy, by zmienić tryb wentylacji – wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik.

Wentylator kolumnowy HB cechuje się zwiększonym zasięgiem. Zawdzięcza to funkcji automatycznej oscylacji, dzięki której ochłodzeniu ulega nie tylko powietrze na wprost urządzenia, ale również po bokach. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w dużych pomieszczeniach. Gwarantuje bowiem równomierne chłodzenie powierzchni. Spośród wentylatorów w naszym zestawieniu, HB TF1101BRC posiada drugą co do wielkości moc, dzięki której chłodzenie przestrzeni jest naprawdę efektywne. Jednak według wielu użytkowników tego modelu, został on wykonany z kiepskiej jakości plastiku, który nie tylko może drażnić wizualnie, ale również trzeszczy i rozprasza. Jednak nie jest to jedyny element zaburzający spokój podczas korzystania z wentylatora. Równie rozpraszający okazuje się zbyt głośny sygnał jego wyłączenia za pomocą przycisku lub pilota.

 

Na plus
  • Funkcja jonizacji, która oczyszcza powietrze
  • Wbudowany timer umożliwiający automatycznie wyłączanie wentylatora
  • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą pilota
  • Automatyczna oscylacja, która zwiększa zasięg chłodzenia
  • Duża moc urządzenia (65 W) zapewniająca skuteczne chłodzenie
Na minus
  • Urządzenie wykonane ze słabej jakości, trzeszczącego plastiku
  • Głośny sygnał wyłączenia wentylatora za pomocą pilota i przeznaczonego do tego przycisku
SPRAWDŹ CENĘ

3. Honeywell HYF500E

Wentylator kolumnowy Honeywell to sprzęt charakteryzujący się dość sporymi rozmiarami i potężną mocą. Ma on budowę wieży z dwoma wentylatorami poruszającymi się w różnych kierunkach. Gwarantuje to wydajne chłodzenie, dzięki czemu model ten sprawdza się na dużych przestrzeniach.

Wentylator górny (“turbo”) posiada opcję cyrkulacji powietrza w pionie. Sprawia to, że zimne powietrze może swobodnie rozchodzić się po całym wentylowanym pomieszczeniu. Projektanci pomyśleli również o nowoczesnym wyglądzie wentylatora. Wiatrak Honeywell charakteryzuje się stylowym designem, który świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Na dodatek mimo sporej mocy i dużego ciężaru, sam sprzęt nie zajmuje wiele miejsca. Posiada stabilną podstawę chroniącą konstrukcję przed przypadkowym upadkiem. Odczuwalna wydajność wiatraka to 78 m3/min. Takie parametry gwarantują szybkie chłodzenie nawet nagrzanych pomieszczeń. Sprawia to, że wentylator Honeywell idealnie sprawdza się podczas upałów, umożliwiając spokojną pracę czy odpoczynek w domu.

Wiatrak został wzbogacony w funkcję oscylacji. Oznacza to, że dolny wentylator może wykonywać ruch obrotowy o 80 stopni. Górny zaś ma funkcję oscylacji w 90 stopniach. Umożliwia to efektywniejszą wentylację powietrza w pomieszczeniu oraz pozwala dostosować tryb pracy urządzenia do swoich potrzeb. Niestety, solidne wykonanie oraz tak spora moc wiążą się z dużą wagą sprzętu. Wentylator kolumnowy Honeywell jest najcięższy w naszym rankingu. Może okazać się to uciążliwe, gdy będziemy chcieli zmienić lokalizację urządzenia. Raczej ciężko będzie swobodnie przenosić wiatrak między pokojami. Równie trudny może okazać się jego zakup. Model ten jest bowiem dostępny wyłącznie w internetowych sklepach medycznych. Ciężko znaleźć go w sprzedaży stacjonarnej i zobaczyć “na żywo” jeszcze przed zakupem.

Wentylator kolumnowy Honeywell HYF500E to najczęściej wybierany wiatrak kolumnowy wśród użytkowników
 

Na plus
  • Nowoczesny i stylowy wygląd
  • Dobra wydajność pracy wentylatora umożliwia szybkie ochłodzenie powietrza
  • Funkcja oscylacji dwóch wentylatorów, w pionie oraz w poziomie
  • Solidna konstrukcja
Na minus
  • Najcięższy wentylator w zestawieniu
  • Słaba dostępność – wyłącznie w internetowych sklepach medycznych

SPRAWDŹ CENĘ

4. AEG T-VL 5537

AEG-T-VL-5537

AEG T-VL 5537 to wysokiej jakości wentylator kolumnowy wyprodukowany przez niemiecką firmę, która w chłodzeniu nie ma sobie równych. Charakteryzuje się nowoczesnym, a zarazem eleganckim designem, dzięki któremu idealnie wpasuje się w stylistykę, salonu, sypialni czy biura.

Dość wąska kolumna ma 120 cm wysokości i stworzona jest ze stali szlachetnej, co sprawia, że produkt będzie nam służył przez wiele lat. Wentylator AEG ma tryb oscylacyjny w zakresie 80 stopni, co oznacza, że chłodne powietrze będzie rozprowadzane równomiernie po pomieszczeniu. Ponadto posiada 4 poziomy regulacji nachylenia i regulację prędkości. AEG 5537 może pracować z mocą do 40 W, a jego wydajność osiąga ok. 1200 m3 na godzinę. Sprawia to, że jest świetnym rozwiązaniem do pomieszczeń, których wielkość to ok. 30 m2. Moc urządzenia jest dość niska, dzięki czemu pobór prądu również będzie mały, podobnie jak rachunki. To niewątpliwa zaleta tego sprzętu, szczególnie latem, gdy wentylatory mogą okazać się niezbędne i pracują intensywnie.

Wszystkimi zasobami modelu AEG T-VL 5537 można sterować przy pomocy zdalnego pilota. Charakteryzuje się on niezwykle intuicyjną i prostą obsługą. Wentylator kolumnowy AEG zawiera także panel kontrolny, na którym zamieszczone są diody świetlne. Przy jego pomocy można wybrać poziom prędkości nawiewu oraz zaprogramować timer. Możliwe jest automatyczne wyłączenie się wiatraka po 2, 4 lub 8 godzinach, co jest bardzo przydatną funkcją szczególnie podczas jego nocnej pracy. Niestety spanie przy wentylatorze może okazać się niezbyt wygodne. Model ten jest bowiem najgłośniejszym w naszym rankingu. Emituje on hałas na poziomie 70 dB, co może być męczące przy jego dłuższym użytkowaniu. Dodatkowe funkcje wentylatora oraz jego nowoczesny design to zdecydowane atuty, za które niestety trzeba zapłacić. Dlatego też wentylator stojący AEG jest najdroższym wentylatorem w naszym zestawieniu.

 

Na plus
  • Nowoczesny i elegancki design
  • Duża wydajność chłodzenia (1200 m3/h)
  • Niewielka moc (40 W) nie obciąża rachunkami za prąd naszego portfela
  • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą pilota
Na minus
  • Najgłośniejszy wentylator w zestawieniu (70 dB)
  • Najdroższy wentylator w zestawieniu
SPRAWDŹ CENĘ

5. Clatronic T-VL 3546

Clatronic-T-VL-3546

Wentylator kolumnowy Clatronic to urządzenie idealne dla miłośników ciszy, osób śpiących przy wentylatorze lub tych, którzy przy pracy potrzebują subtelnego nawiewu. Jest on bowiem najcichszym wentylatorem w naszym rankingu.

Wentylator emituje hałas o wartości zaledwie 49 dB. Dzięki temu nawet po wielogodzinnej pracy wentylatora jego dźwięk nie męczy. Posiada on także wbudowany timer, dzięki któremu można zdecydować, po jakim czasie urządzenie automatycznie się wyłączy. Maksymalny czas pracy wentylatora, który można ustawić to 120 minut. To przydatna funkcja szczególnie w przypadku ciepłych letnich wieczorów. Wentylator Clatronic przyniesie wówczas ochłodzenie, które pozwoli zasnąć, ale dzięki timerowi nie musi być to równoznaczne z jego pracą przez całą noc.

Ten model jest nie tylko najcichszy, ale także najlżejszy i najtańszy w naszym zestawieniu. Waży zaledwie 2,2 kg, co pozwala swobodnie przenosić go między pomieszczeniami w domu lub biurze. Clatronic wentylator kolumnowy posiada funkcję oscylacji w zakresie 75 stopni. Oznacza to, że pod takim kątem wiatrak obraca się naprzemiennie w prawo i lewo, umożliwiając równomierne rozprowadzenie powietrza po pokoju. Im większe pomieszczenie, tym większy zasięg oscylacji jest potrzebny. Dlatego też wentylator Clatronic to rozwiązanie do mniejszych i średnich pomieszczeń. Ma on bowiem najmniejszy zakres oscylacji w naszym zestawieniu. Do większych pomieszczeń powinien być on kilkadziesiąt stopni większy, by chłodzenie było efektywne. Niestety, cena wentylatora idzie w parze z jego jakością. Wielu użytkowników tego modelu narzeka na słabą jakość wykonania oraz plastiki, z których zrobione jest urządzenie.

 

Na plus
  • Najcichszy wentylator w zestawieniu (49 dB)
  • Niewielka waga urządzenia (2,2 kg)
  • Niska cena – najtańszy wentylator w zestawieniu
  • Funkcja oscylacji oraz timer
Na minus
  • Słaba jakość wykonania oraz użytych materiałów
  • Najmniejszy zakres oscylacji
SPRAWDŹ CENĘ

6. Jaki wentylator kolumnowy kupić? Najlepsze wentylatory kolumnowe – ranking

Wentylatory kolumnowe to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnych wiatraków. Co warto wiedzieć o tego typu urządzeniach? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed zakupem? Ranking wentylatorów kolumnowych, o konstrukcji kolumnowej, odpowie na wszystkie te pytania.

Wentylatory kolumnowe stojące cechują się wysoką estetyką, nie można jednak powiedzieć, że nabywca płaci wyłącznie za wysmakowany design. Podobnie jak wygląd, także walory użytkowe tego typu urządzeń stoją na najwyższym poziomie. W tym miejscu pojawia się jednak dylemat – wiatrak kolumnowy, czy jego tradycyjny odpowiednik? Jaki wentylator wybrać?

źródło: homelook.pl

 

Wentylator kolumnowy czy zwykły?

Oba typy urządzeń mają identyczne przeznaczenie, jednak ze względu na różnice konstrukcyjne, nie należy ich utożsamiać. Wentylator kolumnowy charakteryzuje się jednoczęściową budową – cały wiatrak jest zamknięty w smukłej obudowie. Dzięki temu zajmuje niewiele miejsca i przy okazji odznacza się nowoczesnym wzornictwem. Kilka wirników wytwarza strugę powietrza niemal na całej długości kolumny, a rotacja pozioma o bardzo szerokim zakresie sprawia, że powiew obejmuje znaczny obszar. Tradycyjne wentylatory stojące składają się z trzech części – z podstawy, ramienia z panelem sterowania i czaszy. Taka konstrukcja sprawia, że tego typu modele są dość szerokie, przez co zajmują sporo miejsca. Należy też zaznaczyć, że zwykłe wiatraki podłogowe nie zapewniają tak szerokiego kąta rotacji poziomej, co ich kolumnowe odpowiedniki.

 

Jaki wentylator do domu – ważna jest wydajność

Kolejna istotna różnica dotyczy wydajności. Wiatraki kolumnowe stojące generują powiew w kilku punktach, czego nie potrafią tradycyjne wentylatory. Mimo to mogłoby się wydawać, że jedno duże śmigło wytworzy mocniejszy powiew niż dwa-trzy małe wirniki. Nic bardziej mylnego. Liczne testy dowodzą, że wiatraki kolumnowe stojące górują w tym aspekcie. Jeżeli urządzenie ma chłodzić duże pomieszczenie, model kolumnowy będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

Jaki wentylator kupić – nie należy ignorować kwestii generowanego hałasu

Kolejny czynnik, który odróżnia oba typy wiatraków, to poziom generowanego hałasu. Modele kolumnowe mogą być wyposażone nawet w trzy wirniki, więc teoretycznie powinny cechować się głośną pracą. Tak jest w istocie, jednak dotyczy to tylko tych modeli, których obudowa nie została wygłuszona specjalnym materiałem dźwiękochłonnym. Cichy wentylator kolumnowy pracuje na tyle kulturalnie, że po kilku chwilach zapominamy o wytwarzanym dźwięku, a o tym, że urządzenie jest włączone, przypomina nam tylko chłodny powiew. Zwykłe wentylatory stojące, zwłaszcza wyposażone w duży wirnik, najczęściej generują głośniejszy hałas. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się z informacją o poziomie głośności (wartość ta wyrażona jest w dB). Spory hałas może nieść ze sobą przykre konsekwencje, choćby w postaci migrenowych bólów głowy i zaburzeń w obszarze snu.

 

Jaki wentylator do pokoju? Kolumnowy? A może jednak zwykły?

Najlepszy wentylator to model kolumnowy czy tradycyjny? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Dobry wentylator stojący kolumnowy ma masę zalet, jednak kosztuje sporo. Z drugiej strony, tradycyjne modele (te z wysokiej półki), też bardzo dobrze wywiązują się ze swojej funkcji, o ile pracują w pomieszczeniu, którego powierzchnia jest dostosowana do ich możliwości.

 

Jaki wentylator wybrać – zwróć uwagę na dodatkowe funkcje

Najlepsze wentylatory o konstrukcji kolumnowej charakteryzują się niskim hałasem (jak Clatronic T-VL 3546) i bardzo wysoką wydajnością (jak Sencor SFN 5040BL). Tego typu urządzenia potrafią jednak znacznie więcej. HB TF1101BRC został wyposażony w funkcję jonizacji, dzięki której oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, w którym pracuje. Taki dodatek może znacznie uprzyjemnić korzystanie z wiatraka. Inną ciekawostką jest funkcja podwójnej oscylacji – pionowej i poziomej. Takie rozwiązanie umożliwia rozprowadzenie powietrza dosłownie we wszystkich kierunkach, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu zostaje wyrównana skuteczniej (taki dodatek został zastosowany w modelu Honeywell HYF500E).

 

Jaki wentylator kolumnowy? Ranking najlepszych urządzeń

Wentylator kolumnowy – czy warto? Tak, o ile potrzebujemy nowoczesnego, wydajnego urządzenia, a wyższy koszt zakupu, w stosunku do zwykłych modeli, nie stanowi istotnego problemu. Przygotowany przez nas ranking wentylatorów pokojowych o konstrukcji kolumnowej ma za zadanie ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiając mocne i słabe strony modeli, cieszących się najlepszą opinią.