Podłogowe wentylatory cyrkulatorowe

  1. AEG VL 5606
  2. Stadler Form Otto
  3. Camry CR 7306
  4. Ravanson WT-60C
  5. MPM MWP-18
  6. Poradnik wyboru wentylatora podłogowego cyrkulatorowego

 

Porównanie wentylatorów cyrkulatorowych podłogowych:

Model
Moc [W]
Poziom mocyPoziom hałasu [dB]
Przechylna głowica
TimerSterowanie pilotem

Waga [kg]
AEG VL 5606
100
363
TAK
NIE
NIE2,9
Stadler Form Otto
45
344 – 58
NIE
NIE
NIE4,25
Camry CR 7306
140
364
TAK
NIE
NIE5,3
Ravanson WT-60C
160
364TAK
NIE
NIE8,1
MPM MWP-1890364TAK
NIE
NIEbrak danych

Najlepsze wentylatory podłogowe – Ranking wentylatorów cyrkulatorowych 2021

1. AEG VL 5606

AEG-VL-5606

Wentylator podłogowy AEG VL 5606 jest urządzeniem pozwalającym na chłodzenie nawet dużych pomieszczeń, a przy tym charakteryzującym się dużą lekkością i oszczędnością prądu. Ma on bowiem moc 100 W, dzięki której możliwe jest skuteczne chłodzenie pomieszczeń nawet o większym metrażu.

Co ważne, nie jest to moc, przy której trzeba liczyć się z kosmicznymi rachunkami za prąd, więc nie musimy obawiać się o zbyt duży pobór energii. Istotną zaletą modelu AEG VL 5606 WM jest jego niewielka waga. Jest on najlżejszym wentylatorem w naszym zestawieniu. Można swobodnie przenosić go między pokojami, bez większego wysiłku. Jednak mimo lekkości, cyrkulator podłogowy AEG charakteryzuje się trwałym wykonaniem, które pozwoli przetrwać lata. Składa się z obudowy silnika, kratki ochronnej oraz stopki. Obudowę silnika wykonano ze stali nierdzewnej INOX, która nadaje urządzeniu wytrzymałości. Antypoślizgowe podpórki gwarantują stabilność nawet podczas pracy wentylatora na najwyższych obrotach. Kąt nachylenia wentylatora można regulować w zakresie 90 stopni, dzięki czemu najmocniejsze fale skierowane będą w określonym kierunku, a chłodzenie bardziej dostosowane do naszych potrzeb.

Niewątpliwa zaleta AEG VL 5606 to cisza, w jakiej urządzenie pracuje. Na pewno ochładzając powietrze w domu, nie będzie przeszkadzać w czytaniu ulubionej książki czy śnie. Zawdzięcza to specjalnej konstrukcji łopat, która zapewnia odpowiednie parametry aerodynamiczne i niski poziom hałasu. Jednak decydując się na ustawienie najwyższej mocy urządzenia, trzeba liczyć się z dużo większym hałasem, który może utrudniać spokojny wypoczynek.

Cyrkulator podłogowy AEG VL 5606 to najczęściej wybierany wentylator cyrkulatorowy wśród użytkowników
 

Na plus
  • Wysoka moc urządzenia (100 W) zapewnia skuteczne chłodzenie, a przy okazji nie generuje dużych rachunków za prąd
  • Bardzo lekki
  • Solidne, metalowe części, z których jest zbudowany cyrkulator
  • Aerodynamiczne łopaty generują niski poziom hałasu na niskich poziomach pracy
  • Regulacja kąta nachylenia wentylatora w zakresie 90 stopni
Na minus
  • Duży hałas podczas pracy wentylatora na najwyżej mocy
SPRAWDŹ CENĘ

2. Stadler Form Otto

Stadler-Form-Otto

Wentylator Stadler Form Otto to urządzenie, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim dbającym o naszą planetę. Charakteryzuje się bowiem ekologicznym wykonaniem oraz cichą pracą.

Rama wentylatora została stworzona z drewna bambusowego nasączonego dwukrotnie olejem. Natomiast krata ochronna jest zamontowana przy pomocy zwykłych śrubek, co gwarantuje łatwy demontaż w celu czyszczenia łopatek wentylatora, które dość szybko zbierają kurz. Najniższa moc pracy wentylatora zapewnia emisję dźwięku o częstotliwości zaledwie 35 dB. Czyni to cyrkulator podłogowy Stadler najcichszym w naszym zestawieniu. Pracuje on z niską mocą, co z jednej strony zapewnia niższe rachunki za prąd, a z drugiej – może być problemem, jeśli chcemy chłodzić większe pomieszczenia. Jest to wentylator z najmniejszą mocą w naszym rankingu. Nie posiada także funkcji oscylacji powietrza. Oznacza to, że chłodny nawiew może być skierowany wyłącznie w jedną stronę. Mimo to wydajność urządzenia jest oceniana przez użytkowników pozytywnie.

Wentylator Stadler Form może pracować w trzech stopniach. Dzięki temu możliwa jest emisja zarówno lekkiego podmuchu powietrza, jak i nieco solidniejszego nawiewu, kiedy jest to potrzebne. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest jego design. Stadler Form wentylator został zaprojektowany tak, by wpasował się w wystrój każdego domu czy pomieszczenia biurowego. Wygląda on bowiem nowocześnie i na pewno nie będzie urządzeniem szpecącym pokój. Niestety wentylator Stadler jest najdroższym w naszym zestawieniu. Cena nie jest co prawda proporcjonalna do jego mocy, a brak funkcji oscylacji może być przez wielu uważany za ogromny minus. Jednak użytkownicy nie kryją zadowolenia i w wielu przypadkach nie żałują wydanych pieniędzy.

 

Na plus
  • Rama wykonana z drewna bambusowego
  • Łatwy demontaż w celu wyczyszczenia urządzenia
  • 2-letnia gwarancja door-to-door
  • Nowoczesny i elegancki design
  • Niska moc urządzenia generuje niski pobór prądu
Na minus
  • Wysoka cena – najdroższy wentylator podłogowy w zestawieniu
  • Brak funkcji oscylacji
  • Najniższa moc urządzenia (45 W) może oznaczać gorszą wydajność chłodzenia
SPRAWDŹ CENĘ

3. Camry CR 7306

Camry-CR-7306

Camry CR 7306 to cyrkulator wyróżniający się drugą najwyższą mocą spośród tego typu urządzeń w naszym ustawieniu. Dzięki temu możemy mieć gwarancję efektywnego chłodzenia powietrza. Taka moc sprawia, że bez problemu ochłodzimy nim nieco większe pomieszczenia.

Cyrkulator podłogowy Camry posiada także możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 180 stopni. Zmiany kąta można dokonać na intuicyjnym panelu z włącznikiem oraz przyciskami regulacji. Obsługa cyrkulatora jest więc bardzo prosta, dzięki czemu już przy pierwszym użytkowaniu nie powinniśmy mieć problemów. Ponadto tak duża moc i możliwość regulacji konta nachylenia zapewniają świetną wydajność urządzenia oraz łatwość dopasowania go do potrzeb użytkowników. Nie będzie dla niego problemem ochłodzenie nawet większego pokoju czy biura. Większa moc niestety równa się większym rachunkom za prąd w porównaniu do wentylatorów pracujących mniej wydajnie. Jednak w upalne dni, gdy chłodzenie jest konieczne do efektywnej pracy lub odpoczynku, opłaty schodzą na drugi plan.

Wiatrak Camry działa wydajnie, ale głośno, na co skarżą się jego użytkownicy. Według ich opinii praca wentylatora na najwyższej mocy uniemożliwia spanie czy oglądanie telewizji. Jednak wentylatory to przecież nie tylko moc chłodzenia i parametry techniczne, ale również design. Nie każde urządzenie będzie bowiem ozdobą pomieszczenia. Camry cyrkulator powietrza CR 7306 został jednak zaprojektowany tak, by świetnie wyglądał wszędzie – charakteryzuje się on naprawdę stylowym designem. Podstawa, osłona oraz metalowe śmigło nie tylko wyglądają niezwykle solidnie, ale również dodają charakteru urządzeniu. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość obsługi wentylatora przy pomocy panela z kilkoma podstawowymi przyciskami.

Jednak jest jedna cecha, którą projektanci nieco przeoczyli. Chodzi o krótki kabel urządzenia. Uniemożliwia on dowolne usytuowanie wentylatora w każdym miejscu pomieszczenia. Przez to chłodne powietrze zawsze musi mieć swoje źródło tam, gdzie dostępne jest gniazdko elektryczne. Cyrkulator Camry to urządzenie z wieloma zaletami, ale także kilkoma wadami. Na pewno grono odbiorców będzie je uwielbiać, inni natomiast stwierdzą, że od tego typu sprzętu oczekują czegoś więcej.

 

Na plus
  • Wysoka moc urządzenia (140 W) zapewniająca skuteczne chłodzenie każdego pomieszczenia
  • Regulacja kąta nachylenia w zakresie 180 stopni
  • Stylowy wygląda odpowiedni do biura i nowoczesnych pomieszczeń
  • Intuicyjna obsługa
Na minus
  • Duża głośność urządzenia pracującego na najwyższej mocy
  • Krótki kabel zasilający
SPRAWDŹ CENĘ

4. Ravanson WT-60C

Ravanson-WT-60C

Wentylator Ravanson WT-60C to urządzenie o potężnej mocy – największej w naszym zestawieniu. Może pracować z wydajnością 160 W. Dzięki temu chłodzenie jest naprawdę efektywne, a wiatrak może rozprowadzać powietrze nawet po większej przestrzeni.

Minusem tej ogromnej mocy są spore rachunki. Im większa moc, tym większy pobór prądu, dlatego w tym przypadku można liczyć się z większymi opłatami niż w przypadku innych wentylatorów. Cyrkulator podłogowy Ravanson może pracować w 3 trybach prędkości. Ułatwia to dostosowanie mocy nawiewu do własnych potrzeb oraz temperatury w pomieszczeniu. W końcu nie każdy lubi pracować czy spać w obecności bardzo mocnego nawiewu. Sprzęt można zabezpieczyć przed przegrzaniem, dzięki jego ustawieniom. Sprawia to, że bez problemu może pracować przez wiele godzin. Niewątpliwą zaletą, którą posiada wentylator Ravanson jest funkcja regulacji kąta nachylenia. Pozioma oscylacja w zakresie 105 stopni pozwala na naprawdę wydajną wentylację i równomierne rozprowadzanie powietrza po pomieszczeniu.

Ravanson wiatrak to solidny sprzęt na stabilnej podstawie. Jednak solidna konstrukcja wiąże się także z dużą wagą. Jest to najcięższy cyrkulator w naszym zestawieniu, więc jego przenoszenie między pomieszczeniami może nie być zbyt przyjemne. Na szczęście producent o tym pomyślał i wbudował do konstrukcji wiatraka koła, które znacznie ułatwiają przetransportowanie urządzenia. Średnica urządzenia wynosi 60 cm. Jest to dużo na tle konkurencji, gdzie inne wiatraki mają zwykle ok. 40 – 45 cm średnicy. Taka wielkość umożliwia wydajne schładzanie i równomierne rozproszenie nawiewu po większym pomieszczeniu.

 

Na plus
  • Duża średnia urządzenia (60 cm) zwiększa wydajność chłodzenia dużych pomieszczeń
  • Największa moc urządzenia (160 W) świadczy o skutecznym i szybkim oziębianiem powietrza
  • Mocna i stabilna podstawa umieszczona na kółkach, które ułatwiają transportowanie urządzenia
  • Regulacja kąta nachylenia w zakresie 105 stopni
  • Funkcja zabezpieczająca przed przegrzaniem
Na minus
  • Duży ciężar – najcięższe urządzenie w zestawieniu
  • Wysoka moc (160 W) generuje największe rachunki za prąd
SPRAWDŹ CENĘ

5. MPM MWP-18

MPM-MWP-18

Cyrkulator MPM MWP-18 to niewielkie urządzenie z niezbyt dużą mocą pracy idealne do mniejszych pomieszczeń. Charakteryzuje się bowiem drugą najniższą wartością mocy w naszym zestawieniu. Wiąże się to jednak z niższymi rachunkami za prąd. W końcu mniejsza moc pracy równa się mniejszemu poborowi prądu.

Wiąże się to z mniej wydajnym i wolniejszym chłodzeniem. Wentylator może nie sprawdzić się w dużych pokojach lub przestrzeniach biurowych, gdyż pracuje z mocą zaledwie 90 W. Wentylator MPM to niezbyt duży, estetycznie wykończony sprzęt. Niestety, większość jego elementów jest wykonana z plastiku. Choć dzięki temu jest lżejszy niż metalowe konstrukcje, może również być mniej trwały i wytrzymały. Na szczęście, producent, zdając sobie sprawę z pewnych mankamentów tego urządzenia, wprowadził je na rynek w przystępnej cenie. Jest to najtańszy wentylator w naszym zestawieniu. Będzie więc idealnym sprzętem dla niezbyt wymagających użytkowników, którzy nie chcą wydawać wielkiej kwoty na wiatrak. Cyrkulator podłogowy MPM mimo lekkiej plastikowej konstrukcji, stabilnie stoi w miejscu nawet przy najintensywniejszej pracy. Zawdzięcza to antypoślizgowej podstawie, dzięki której nie przesuwa się po podłodze i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Model ten może pracować w trzech trybach siły nawiewu. Ta funkcja pozwala na lepsze dopasowanie pracy urządzenia do swoich potrzeb. Nachylenie czaszy jest regulowane. Zakres nachylenia wynosi aż 360 stopni. Sprawia to, że nawiew stojącego w miejscu cyrkulatora może być skierowany w dowolnym kierunku. To spore ułatwienie, gdyż przesiadając się z biurka na kanapę, nie trzeba ciągnąć ze sobą urządzenia, a wystarczy zmienić kierunek nachylenia. MPM wiatrak to sprzęt, który spełni oczekiwania użytkowników, pod warunkiem, że nie zależy nam na chłodzeniu ogromnych przestrzeni i urządzeniu na długie lata. Choć niska cena idzie w parze z jakością wykonania, cyrkulator jest dobrym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń. Na dodatek, jak na tę półkę cenową, zawiera wiele funkcji ułatwiających życie.

 

Na plus
  • Regulacja kąta nachylenia w zakresie 360 stopni
  • Antypoślizgowa podstawa
  • Niska cena – najtańszy wentylator cyrkulatorowy w naszym zestawieniu
  • Niewielki i estetyczne urządzenie
Na minus
  • Urządzenie wykonane z plastiku
  • Niska moc oznacza stosunkowo niższą skuteczność chłodzenia
SPRAWDŹ CENĘ

6. Jaki najlepszy wentylator cyrkulatorowy kupić? Cyrkulator powietrza – ranking.

Wentylator podłogowy typu cyrkulator to wydajne urządzenie chłodzące, które sprawdzi się nie tylko w obiektach magazynowych i przemysłowych, ale także w mieszkaniach i biurach. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając taki wiatrak? Czy stanowi alternatywę dla tradycyjnych modeli? Przygotowany przez nas ranking wentylatorów podłogowych pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości i w podjęciu właściwej decyzji.

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają radzić sobie z dyskomfortem, jaki stwarza upalne lato. Większość osób decyduje się na zakup prostego wentylatora z funkcją oscylacji poziomej. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak rynek domowych i biurowych urządzeń chłodniczych oferuje znacznie więcej rozwiązań. Jedną z dostępnych opcji jest cyrkulator podłogowy. Jakie są zalety takiego wiatraka? Wybrać wentylator czy cyrkulator?

 

Cyrkulator czy wentylator – które rozwiązanie okaże się lepsze?

 

Może się wydawać, że cyrkulator powietrza i tradycyjny wentylator to identyczne urządzenia, które różnią się jedynie zastosowaną podstawą. To tylko pozory. Praktyka pokazuje, że choć przy ich użyciu uzyskamy zbliżony efekt, którym jest obniżenie temperatury, to proces ten jest realizowany w inny sposób. Zwykły wentylator potrafi skutecznie schładzać powietrze tylko na obszarze, wyznaczonym przez zakres oscylacji poziomej urządzenia. Daje to dobre efekty (w wielu przypadkach – nawet bardzo dobre), jednak żeby móc poczuć przyjemny chłód, trzeba znajdować się w polu działania wiatraka. Owszem, włączony wentylator sprawia, że w pomieszczeniu nie jest duszno i parno, jednak trudno mówić tu o odczuwalnym obniżeniu temperatury w całym pomieszczeniu.

Inaczej działa cyrkulator. Tego typu urządzenia służą wytworzeniu obiegu powietrza w całym pomieszczeniu i w konsekwencji – zmniejszeniu i wyrównaniu temperatury na całej powierzchni. Wprawione w ruch masy powietrza zaczynają krążyć, obejmując wszystkie zakamarki. Cząsteczki poruszają się ze znaczną prędkością, dzięki czemu ulegają ochłodzeniu. To jednak nie wszystko, co potrafi najlepszy cyrkulator. Tego typu wentylatory można z powodzeniem stosować także zimą. Konstrukcja domowego lub biurowego systemu ogrzewania sprawia, że ciepło nie jest rozprowadzane równomiernie – w niektórych częściach pomieszczenia jest zbyt gorąco, w innych – zbyt chłodno. Cyrkulator podłogowy zwiększa efektywność procesu grzewczego, rozprowadzając ciepłe powietrze na całej powierzchni. Skutkuje to nie tylko poprawą komfortu termicznego, ale także obniżeniem rachunków za ogrzewanie.

 

Jaki wentylator kupić – cyrkulator podłogowy czy wentylator stojący?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, które urządzenie jest lepsze, bo praktyka pokazuje, że oba typy wiatraków mają nieco inne zastosowanie. Jeżeli zależy nam na automatyzacji procesu (najlepsze wentylatory stojące są wyposażone w funkcję timera) i na skierowanym w naszą stronę chłodnym strumieniu powietrza, lepszą opcją będzie wentylator. Jeżeli jednak priorytetem jest wyrównanie temperatury w pomieszczeniu, wspomaganie działania klimatyzacji i systemu ogrzewania, lepszą opcją będzie cyrkulator podłogowy. Ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzję zakupową, jest też cena. Prosty wiatrak, np. biurkowy, można kupić już za kilkadziesiąt zł. Całkiem niezły model z wysoką podstawą to wydatek około 200 zł. Dobre cyrkulatory kosztują więcej, należy jednak podkreślić, że możliwość użytkowania urządzenia przez cały rok, uzasadnia większy wydatek.

 

Jaki wentylator podłogowy – ranking cyrkulatorów

Rozbudowana oferta w segmencie wentylatorów podłogowych sprawia, że wybór konkretnego urządzenia nie jest łatwą sprawą. Poszczególne modele różnią się nie tylko jakością wykonania, ale i parametrami. Co należy wziąć pod uwagę? Kluczowe cechy wpływające na wydajność, koszt i komfort użytkowania, to:

  • obroty wirnika
  • moc silnika
  • hałas
  • zakres regulacji
  • jakość wykonania

 

Oczywiście, bardzo istotne jest też bezpieczeństwo użytkowania, ale ten warunek spełnia każdy model, tworzący nasz ranking wentylatorów podłogowych.

 

Jaki najlepszy cyrkulator podłogowy – moc i obroty wirnika

Wysoka moc ma przełożenie na wydajność urządzenia, to oczywiste. Warto jednak zaznaczyć, że mocny silnik potrzebuje odpowiedniego zasilania, więc w tym przypadku, wydajność jest okupiona wysokim poborem prądu. Doskonałym przykładem jest 160-watowy Ravanson WT-60C. Bardzo wysoka moc, w połączeniu ze znaczną średnicą łopatek, przekłada się na bardzo skuteczne chłodzenie. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z wyższymi rachunkami za prąd. Złotym środkiem wydaje się model AEG VL 5606. 100 W to moc, która zapewni skuteczne chłodzenie, a przy tym nie obciąży znacząco domowego budżetu. Ważnym parametrem jest też hałas. Wydaje się, że im wyższa moc, tym większy poziom hałasu. Praktyka pokazuje jednak, że nie musi tak być. Najmocniejszy Ravanson WT-60C generuje hałas na poziomie 64 dB, czyli tyle samo, co znacznie słabszy (z silnikiem o mocy 90 W) MPM MWP-18.

 

Jaki cyrkulator wybrać – zakres regulacji

Cyrkulator powinien oferować maksymalnie szeroki zakres regulacji głowicy. Taka cecha umożliwia skierowanie strugi powietrza w sposób, który zapewni najskuteczniejsze wyrównanie temperatury, a w razie konieczności, pozwoli korzystać z wentylatora cyrkulacyjnego jak ze zwykłego wiatraka. Pod tym względem, MPM MWP-18 góruje nad pozostałymi modelami – wirnik tego cyrkulatora można obracać w zakresie 360 stopni. Niezwykle istotna jest też regulacja siły nadmuchu – zimą potrzebne są tylko minimalne obroty. Każde urządzenie z naszego rankingu zostało wyposażone w 3-stopniową funkcję wyboru mocy, zatem z dostosowaniem parametrów pracy do indywidualnych potrzeb nie będzie najmniejszego problemu.

 

Jaki cyrkulator kupić – jakość wykonania

Każdy najlepszy cyrkulator wykonany jest z solidnych materiałów, które są gwarancją trwałości i bezproblemowego użytkowania. Większość urządzeń wykorzystuje metal, co nie dziwi, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie (ustawienie na podłodze, często w obiektach przemysłowych i magazynowych). Ciekawostką jest Stadler Form Otto, którego rama została wykonana z drewna bambusowego. Najniższą jakością cechuje się MPM MWP-18, do którego wykonania posłużył plastik. Jeżeli jednak urządzenie będzie używane w warunkach, które nie stwarzają znacznego ryzyka uszkodzenia, nie powinno stanowić to problemu.