Wentylatory stojące

  1. Rowenta VU5670F0
  2. AEG VL 5527 MS
  3. MPM MWP-19
  4. HB SF 4008BRC
  5. Ravanson WT-7040SN
  6. Poradnik wyboru wentylatora stojącego

 

Porównanie wentylatorów stojących:

Model
Moc [W]
Poziom mocyOscylacja [°]
TimetSterowanie pilotemWysokość [cm]
Waga [kg]
Rowenta VU5670F0
70
5120
TAKTAK140
10,6
AEG VL 5527 MS
55
3TAK
NIENIE115
6,5
MPM MWP-19
50380
TAKTAK132
brak danych
HB SF 4008BRC
553TAK
TAKTAK140
7
Ravanson WT-7040SN50390NIENIE1187

Najlepsze wentylatory stojące – Ranking wiatraków stojących 2021

1. Rowenta VU5670F0

Rowenta-VU5670F0

Rowenta VU5670f0 to wentylator o wielkiej mocy, naprawdę cichym trybie pracy i ciekawych rozwiązaniach produkcyjnych. Jego nawiew może osiągać 80 m3/min, co zapewnia bardzo intensywne chłodzenie. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję Turbo Boost. Jest to tryb, w którym pracuje z maksymalną mocą nawiewu.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje fakt, że wentylator Rowenta Turbo Silence rozprowadza powietrze w dużej płaszczyźnie. Kąt rozprowadzania można ustawić aż na 120 stopni. Dzięki temu urządzenie jest w stanie efektywnie wentylować nawet duże pomieszczenia. Przy wysokiej mocy model ten pracuje bardzo cicho. Jest wyposażony w technologię Silence, która gwarantuje bardzo ciche działanie niezależnie od mocy, z jaką pracuje sprzęt. Możemy więc ustawić zarówno Turbo Boost, jak i bezgłośny nocny tryb i w żadnym z tych przypadków nie musimy martwić się o to, że wiatrak będzie zaburzać nam spokojny sen czy pracę.

Wentylator Rowenta ma wbudowany timer odmierzający czas, po którym urządzenie samoistnie się wyłączy. To duże ułatwienie, np. podczas letnich gorących nocy, kiedy nie chcemy, by wiatrak chodził do rana, ale jednocześnie też nie chcemy specjalnie budzić się, żeby go wyłączyć. Można ustawić go na 1, 2, 4 lub 8 godzin. Idealnym dopełnieniem timera jest cichy tryb nocny. Po ustawieniu go wiatrak generuje hałas o mocy zaledwie 35 dB. Gwarantuje to spokojny sen nawet podczas upalnych nocy.

Wiatrak Rowenta na pewno zadowoli wszystkich tych, którzy nie lubią się przemęczać. W zestawie wraz z wiatrakiem znajduje się bowiem pilot zdalnego sterowania. Oznacza to, że można sterować nim bez ruszania się z kanapy. Dodatkowo pilot został zaprojektowany tak, by był łatwy w przechowywaniu i trzymaniu. Przy jego użyciu można sterować wszystkimi funkcjami wentylatora, m.in. trybami czy timerem. Rowenta wiatrak posiada tryb Descrescendo. Jest to sposób na wyłączenie wentylatora poprzez automatyczne zmniejszanie nawiewu co 15 minut, które zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Jednak za wszystkie dodatkowe funkcje i udogodnienia trzeba płacić. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Jest to najdroższy wentylator w naszym zestawieniu. Może on nie przypaść do gustu również tym, którzy potrzebują przenośnego wiatraka. Jego waga wynosząca 10,6 kg utrudnia przenoszenie go z miejsca na miejsce. Jednak licząc na solidny, wydajny i cichy sprzęt, a przy tym nie oszczędzając pieniędzy, można bez wahania postawić na wentylator Rowenta VU5670f0. Moc wentylacji i wiele pozostałych udogodnień, które zostały wprowadzone przy jego projektowaniu, mogą naprawdę zadowalać.

 

Na plus
  • Technologia Silence, która sprawia, że jest to najcichszy wiatrak w zestawieniu
  • Silny nawiew, którego wydajność sięga aż 80 m3/min
  • Cichy tryb nocny (35 dB)
  • Oscylacja w zakresie 120 stopni
  • Możliwość sterowania za pomocą pilota
Na minus
  • Wysoka cena – najdroższy wentylator w zestawieniu
  • Duża waga urządzenia (10,6 kg), która utrudnia jego swobodne przenoszenie
SPRAWDŹ CENĘ

2. AEG VL 5527 MS

AEG-VL-5527-MS

Wentylator stojący AEG to solidne urządzenie o eleganckim designie i niskiej wadze, która czyni go przenośnym sprzętem. Obudowa jego silnika wykonana została z metalu. Składa się z solidnej stopki oraz kratki, które zapewniają stabilność oraz trwałość przez lata.

Statyw i obudowa są w kolorze inox, który idealnie wpasuje się zarówno w wystrój eleganckiego apartamentu, jak i przestrzeni biurowej. Wiatrak AEG wzbogacony został w funkcję regulacji kąta nachylenia i oscylacji. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu schładzane jest bardzo efektywnie i rozprowadzane równomiernie po pomieszczeniu. Niestety moc 55 W pozwala na chłodzenie wyłącznie niezbyt dużych pomieszczeń. Ma to jednak swoje plusy w postaci niskich rachunków za prąd. Jeśli potrzebujemy wiatraka do małego pomieszczenia, to sprzęt o takiej mocy będzie dobrym rozwiązaniem. W końcu korzystanie z urządzenia o wyższej wydajności, gdy nie ma takiej potrzeby, tylko narazi nas na wyższe opłaty za prąd.

Wentylator stojący AEG to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z wiatraka wyłącznie w jednym pomieszczeniu na stałe. Dzięki niskiej wadze (jest to najlżejszy wentylator w naszym zestawieniu), możliwe jest jego swobodne przestawiania z miejsca na miejsce. Niestety, by sterować urządzeniem, trzeba wstać z kanapy. Nie posiada on bowiem pilota zdalnego sterowania. Wentylator pozbawiony jest również timera, co uniemożliwia ustawienie czasu pracy, po którym sam się wyłączy. Choć dla niektórych nie jest to utrudnieniem, osoby lubiące spać przy wiatraku doceniają korzyści płynące z tego, że nie trzeba go wyłączać.

 

Na plus
  • Solidny wentylator wykonany z metalu
  • Funkcja regulacji kąta nachylenia i oscylacji
  • Bardzo lekki – najlżejszy w zestawieniu
  • Urządzenie generuje niskie rachunki za prąd dzięki niskiej mocy (55 W) przy zachowaniu dobrej wydajności chłodzenia
Na minus
  • Brak możliwości sterowania za pomocą pilota
  • Brak timera
SPRAWDŹ CENĘ

3. MPM MWP-19

MPM-MWP-19

Wentylator stojący MPM to urządzenie, które upalne letnie dni czyni o wiele przyjemniejszymi. Dzięki trzem trybom pracy można dostosować go do swoich potrzeb, ustawiając go na funkcję normal, natural lub sleep.

W pierwszym z trybów wiatrak pracuje ze stałą prędkością obrotów, zapewniając ciągły nadmuch powietrza. Wybierając tryb natural, możemy spodziewać się zmiennej prędkości nawiewu, która przypomina naturalne powiewy powietrza. Tryb natural jest więc idealny dla wszystkich, którzy nie lubią sztucznych ciągłych podmuchów, a wolą lekki, nierównomierny powiew wiatru. Wentylator MPM w trybie sleep pracuje znacznie ciszej. Nadmuch natomiast stopniowo zmniejsza prędkość. To dobra opcja dla tych, którzy lubią zasypiać przy wiatraku. Można wówczas uniknąć konieczności wstawania w nocy w celu wyłączenia wentylatora. Model ten posiada MPM MWP-19, dzięki której można ustawić go nawet tam, gdzie nie ma wystarczająco miejsce na klasyczny wentylator. Regulacja wysokości zawiera się w zakresie 20 cm.

Nie bez znaczenia pozostaje także design wentylatora. Biały kolor sprawia, że łatwo można dopasować go do każdego wnętrza, zarówno domowego, jak i w przestrzeni biurowej. MPM wentylator ma wbudowany timer, na którym można ustawić czas pracy. Po jego upływie sprzęt automatycznie się wyłączy. Można wybrać dowolny czas w przedziale 0,5 – 7,5 godziny. W zestawie z wentylatorem znajduje się pilot, dzięki któremu można zmieniać ustawienia sprzętu bez wstawania z kanapy. Przy pomocy pilota możliwe jest nie tylko wybranie czasu pracy wentylatora czy trybu chłodzenia, ale również kąta nachylenia i obrotu czaszy. Dzięki temu jeszcze lepiej dostosujemy wiatrak do naszych potrzeb. Wentylator stojący MPM ma najniższą moc w naszym zestawieniu. Z jednej strony równa się to z mniejszymi rachunkami za prąd, z drugiej zaś – chłodzenie jest mniej efektywne niż w przypadku urządzeń z większą mocą. Dlatego też niekoniecznie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, które wymagają bardziej wydajnego chłodzenia.

 

Na plus
  • Regulowana wysokość w zakresie 20 cm
  • 3 tryby pracy
  • Możliwość sterowania za pomocą pilota
  • Najniższa moc generuje najniższe rachunki za prąd
Na minus
  • Niska moc (50 W) sprawia, że wentylator chłodzi pomieszczenia najmniej skutecznie w zestawieniu
SPRAWDŹ CENĘ

4. HB SF 4008BRC

HB-SF-4008BRC

Wentylator stojący HB SF 4008BRC to urządzenie, które idealnie można dostosować do swoich potrzeb. A to wszystko za sprawą trzech trybów pracy – normal, natural oraz sleep, a także regulacji wysokości.

Praca w trybie normal gwarantuje jednostajny nawiew. W trybie natural chłodzenie jest nierównomierne – tak jak naturalne podmuchy wiatru. Natomiast tryb sleep świetnie sprawdzi się u osób, które lubią zasypiać przy chłodnym nawiewie wiatraka. Chłodzenie zmniejsza się bowiem stopniowo, dzięki czemu nie ma konieczności wstawania w nocy, by wyłączyć urządzenie. Regulacja wysokości jest możliwa w zakresie 18 cm. Sprawia to, że sprzęt może być ustawiony nawet tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Wentylator HB SF4008BRC dysponuje mocą o wartości 55 W, co zapewnia skuteczne chłodzenie mniejszych pomieszczeń, ale niekoniecznie sprawdza się na większych przestrzeniach. Niska moc ma też swoje zalety w postaci niższych rachunków za prąd. W końcu, jeśli nie mamy potrzeby chłodzenia większego pomieszczenia, bez sensu jest kupowanie wiatraka o dużej mocy, który może być prawdziwym pożeraczem prądu.

Wentylator HB posiada timer, który umożliwia ustawienie czasu pracy do 12 godzin. Po upływie ustawionego czasu, urządzenie automatycznie się wyłączy. W zestawie znajduje się pilot, dzięki któremu można zmieniać ustawienia wentylatora bez wstawania z fotela. Oprócz zmiany trybu czy wyboru czasu pracy możliwe jest także wybranie kąta nachylenia czaszy i możliwość jej obrotu. Te funkcje sprawiają, że działanie wentylatora może być idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Niestety, w obudowie wentylatora nie umieszczono wyłącznika zasilania. Oznacza to, że pracuje on cały czas w trybie stand – by. Odcięcie urządzenia od zasilania jest więc możliwe tylko poprzez wyjęcie przewodu z kontaktu.

 

Na plus
  • Moc 55 W zapewnia skuteczne chłodzenie przy niewielkim poborze prądu
  • Możliwość sterowania za pomocą pilota
  • Regulacja wysokości w przedziale 18 cm
  • 3 tryby pracy
  • Funkcja regulacji kąta nachylenia i oscylacji
Na minus
  • Brak wyłącznika zasilania w obudowie
SPRAWDŹ CENĘ

5. Ravanson WT-7040SN

Ravanson-WT-7040SNWiatrak Ravanson WT-7040SN to urządzenie, które uczyni upalne dni o wiele przyjemniejszymi, umożliwiając komfortowy wypoczynek czy sen w letnie noce. Jest to wentylator, który idealnie pasuje do mniejszych pomieszczeń.

Spośród urządzeń w naszym zestawieniu ma on bowiem najniższą moc, a co za tym idzie, wentylacja jest mniej efektywna niż w przypadku wiatraków o większej mocy. Oczywiście w zupełności wystarczy do mniejszych powierzchni, przy okazji pozwalając zaoszczędzić na prądzie. Wentylator Ravanson wyposażony został w funkcję regulacji kąta nachylenia oraz oscylacji w zakresie 90 stopni. Pozwala to na wydajne i równomierne schładzanie powietrza, gdyż wiatrak chodzi naprzemiennie w dwóch kierunkach. Użytkownicy bardzo chwalą sobie zarówno wspomnianą już wydajność, jak i stosunkowo cichą pracę urządzenia. Niektóre wiatraki potrafią bowiem nie tylko chłodzić pomieszczenie, ale również przeszkadzać w pracy czy odpoczynku. W przypadku wiatraka ravanson WT-7040SN możemy być o to spokojnie – producenci zadbali, by ich sprzęt był tak cichy, jak to możliwe.

Jest to solidnie wykończone urządzenie, które z pewnością może posłużyć przez długie lata. Zawdzięcza to aluminiowym elementom konstrukcji, które nadają mu dużą wytrzymałość. Na uwagę zasługuje również atrakcyjna cena urządzenia. Biorąc pod uwagę jego trwałość, cichą pracę oraz wydajność jest to naprawdę dobra pozycja w tym przedziale cenowym. Niestety, w zestawie nie znajdziemy pilota zdalnego sterowania, który nieco ułatwia życie przez możliwość zmieniania ustawień wentylatora z kanapy.

 

Na plus
  • Regulacja kąta nachylenia oraz 90 stopniowej oscylacji
  • Aluminiowe elementy konstrukcji
  • Niska cena
  • Stosunkowo cichy oraz wydajny
Na minus
  • Brak możliwości sterowania pilotem
  • Najniższa moc (50 W), która powoduje najmniej wydajne chłodzenie pomieszczenia
SPRAWDŹ CENĘ

Jaki wentylator kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora stojącego.

Gdy za oknem temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, to na liście zakupów jedne z pierwszych miejsc zajmują wiatraki domowe. To jedne z najtańszych sposobów na zmniejszenie dokuczliwości upałów – zwłaszcza gdy zamontowanie klimatyzacji pozostaje jedynie w sferze marzeń. I chociaż wiatrak stojący sam w sobie nie chłodzi nagrzanego powietrza, to jednak pozwala przetrwać wysokie temperatury. Jednak aby urządzenie tego typu spełniło swoje zadanie, to musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Niemal każdy ranking wentylatorów pokojowych przedstawia urządzenia posiadające określone cechy.

 

Jaki wentylator do domu? Podstawowe cechy urządzenia

Szeroka oferta wentylatorów stojących sprawia, iż wybór tego najlepszego nie jest łatwym zadaniem – tym bardziej, że niemal każdy model różni się nie tylko jakością wykonania, ale także określonymi parametrami. Nie dziwi zatem fakt, iż wiele osób zadaje sobie pytanie – na co należy zwrócić uwagę? Nasz ranking wentylatorów stojących wskazuje na kilka najważniejszych cech urządzeń, do których można zaliczyć:

  • moc
  • funkcjonalność
  • poziom hałasu

Oprócz tych najważniejszych parametrów równie istotne są także pozostałe cechy – takie jak wydajność, wygląd czy jakość zastosowanych materiałów. Niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo stosowania. Na szczęście ten ostatni warunek spełnia niemal każdy wiatrak pokojowy z naszego rankingu.

 

Jaki wentylator do pokoju? Zwróć uwagę na jego moc

Jedną z podstawowych cech, jaką powinien charakteryzować się dobry wiatrak, jest odpowiednia moc. W tym przypadku należy pamiętać o podstawowej zasadzie – im jest ona wyższa, tym schładzanie urządzenia jest skuteczniejsze. Większość wiatraków przedstawionych w rankingu posiada moc na poziomie 50 – 55 W, co pozwala na chłodzenie stosunkowo niedużych przestrzeni. Jednak najlepsze wentylatory posiadają znacznie lepsze parametry. Przykładem może być Rowenta VU5670F0, której moc to 70 W (przy kącie rozprowadzania sięgającym 120 stopni). Takie urządzenie może efektywnie schładzać nawet duże pomieszczenia. Jednak decydując się na wiatrak o dużej mocy należy też pamiętać o jednym – większa moc generuje większe zużycie energii. Dlatego osoby chcące zminimalizować pobór energii powinny zdecydować się na modele o niższej mocy (na przykład Ravanson WT-7040SN lub MPM MWP-19).

 

Jaki wentylator stojący kupić? Liczy się funkcjonalność

Decydując się na zakup wentylatora stojącego, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Wiele modeli posiada zaledwie podstawowe funkcje – takie jak jedna lub dwie prędkości oraz obrót. Jednak nasz ranking wiatraków przedstawia modele, które charakteryzują się wysoką użytecznością. W tym kontekście dobry wentylator stojący to urządzenie, które posiada:

  • kilka trybów pracy (HB SF 4008BRC i MPM MWP-19 te urządzenia pracujące w trzech trybach – normal, natural i sleep)
  • ilość ustawień prędkości (optymalne rozwiązanie to trzy poziomy prędkości, co pozwala dostosować ją do indywidualnych wymagań)
  • możliwość sterowania pilotem (wentylator stojący z pilotem to Rowenta VU5670F0, MPM MWP-19 oraz HB SF 4008BRC)
  • timer (wiatrak pionowy Rowenta VU5670F0 posiada wbudowany timer, który gwarantuje wyłączenie urządzenia po zaprogramowanym czasie, również model HB SF 4008BRC ma timer, który umożliwia nastawienie czasu pracy do 12 godzin)

Nie bez znaczenia jest także możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia i oscylacji – takie funkcje powinien posiadać każdy dobry wentylator stojący. Ranking przedstawiony powyżej uwzględnia modele, w których ta funkcja jest w standardzie.

 

Jaki wentylator domowy kupić? Poziom hałasu ma znaczenie

Jednym z podstawowych wyznaczników praktycznego wentylatora jest poziom hałasu mierzony w decybelach. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na cichy wentylator. Ranking modeli przedstawionych powyżej uwzględnia te wiatraki, których poziom hałasu jest stosunkowo niski. Tutaj warto zwrócić uwagę na MPM MWP-19 i HB SF 4008BRC, w których producent dodał funkcję sleep – w tym trybie wentylator pracuje znacznie ciszej. Podobnie jest w przypadku modelu Rowenta VU5670F0, który posiada cichy tryb nocny, kiedy to wiatrak generuje hałas, który nie przekracza 35 decybeli. Dodatkowo urządzenie to jest wyposażone w technologię Silence, która zapewnia ciche działanie – i to bez względu na moc, z jaką pracuje sprzęt. A nikogo nie trzeba przekonywać, że niski poziom hałasu zapewnia wysoki komfort użytkowania. I co ważne – cichy wentylator wcale nie posiada gorszej wydajności.

 

Jaki wentylator wybrać – zwróć uwagę na dodatkowe funkcje

Moc, funkcjonalność i poziom hałasu – to trzy podstawowe parametry określające jakość wentylatora. Jednak to nie wszystko. Czym jeszcze charakteryzuje się najlepszy wiatrak? Tutaj warto zwrócić uwagę na wydajność- im jest ona wyższa, tym działanie urządzenia jest bardziej skuteczne (przykładem może być Rowenta VU5670F0 – nawiew osiąga 80 m3/min, co gwarantuje bardzo intensywne chłodzenie). Oprócz tego liczy się wygląd wentylatora oraz jakość zastosowanych materiałów. Aluminiowe elementy konstrukcji (takie jak w modelu Ravanson WT-7040SN) czy obudowa silnika wykonana z metalu (model AEG VL 5527 MS) gwarantuje trwałość przez lata. A ciekawy i elegancki design sprawi, iż urządzenie stanie się ozdobą każdego pomieszczenia.

 

Jaki dobry wentylator do domu? Podsumowanie

Decydując się na zakup wentylatora stojącego trudno uniknąć dylematu w postaci pytania: jaki wiatrak do domu będzie najlepszy? Wybór nie jest łatwy – tym bardziej, iż ilość dostępnych na rynku modeli może przyprawić o ból głowy. Jednak w tym przypadku liczy się przede wszystkim jakość, praktyczność i funkcjonalność. Dobry wiatrak będzie służył przez długie lata i ułatwi przetrwanie nawet najwyższych temperatur. Powyższy ranking wiatraków stojących z całą pewnością pomoże w odpowiednim wyborze.