Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora?

Obecnie, miesiące letnie stają się coraz bardziej upalne, więc dobry wiatrak do domu i do biura to właściwie obowiązkowy element wyposażenia. Odpowiednio wydajne urządzenie może przynieść ogromną ulgę, a przy tym – pozostanie znacznie tańsze (także w kwestii kosztów eksploatacyjnych) od klimatyzatora. Jaki wiatrak wybrać? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Mogłoby się wydawać, że w dobie galopującego rozwoju technologii, klimatyzatory zepchną wiatraki do roli niewiele znaczącej rynkowej niszy. Tymczasem segment ten wciąż ma się świetnie i podlega nieustannemu rozwojowi. Wynika to z faktu, że nawet prosty klimatyzator jest urządzeniem kosztownym, zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. Wysokiej klasy wiatrak do domu kosztuje znacznie mniej, a dzięki sporej wydajności i wielu zaawansowanym funkcjom, może znacząco umilić nawet najbardziej upalny dzień. Rzecz w tym, że dokonanie właściwego wyboru nie jest takie łatwe. Na rynku mamy bowiem wiele odmian wiatraków, a każdy model różni się nie tylko pod względem technicznym, ale także pod względem zastosowania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora? Poniżej przedstawiamy szereg praktycznych wskazówek.

Wentylator – jaki wybrać? Kilka słów o rodzajach wentylatorów

Mówiąc o wentylatorze, najczęściej myślimy o wiatraku stojącym i biurkowym. Tymczasem okazuje się, że kategoria tych urządzeń jest znacznie bardziej rozbudowana, niż mogłoby się wydawać. To, na jaki typ zdecydujemy się, będzie miało wpływ nie tylko na efektywność procesu chłodzenia, ale i na komfort użytkowania wiatraka. wiatrak-stojacy

  • Wentylator stojący (wiatrak pokojowy) – tego typu urządzenia są dedykowane do pracy pokoju lub w biurze. Charakteryzują się znacznymi rozmiarami, więc powinny być ustawiane na podłodze. Składają się z trzech części: z czaszy, ramienia z elementami obsługi wiatraka i z podstawy. Tego typu wiatraki cechuje znaczna moc, więc nadają się do pracy także w dużych pomieszczeniach. Najlepsze modele oferują szereg nowoczesnych funkcji, w tym możliwość obsługi pilotem i timer.
  • Wentylator biurkowy – to pomniejszona wersja wentylatora stojącego. Takie wiatraki składają się z dwóch części: z czaszy i z podstawy, na której umieszczone są elementy sterowania. Ze względu na małe gabaryty, cechuje je spora mobilność i możliwość zastosowania w niewielkich pomieszczeniach, ale nie należy liczyć na tak dużą moc, jak w przypadku modeli stojących.
  • Wentylator kolumnowy – modele kolumnowe to bardzo nowoczesne urządzenia, w których wirniki (najczęściej producenci stosują dwa lub trzy śmigła) są zamknięte w jednej obudowie. Takie wiatraki charakteryzują się topową wydajnością, nowoczesnym designem i możliwościami, jakie pozostają poza zasięgiem innych typów wentylatorów. We wiatrakach kolumnowych, wirniki mają możliwość wykonywania rotacji nawet w zakresie 360 stopni, niektóre modele oferują też funkcję rotacji pionowej. W połączeniu ze znaczną mocą przekłada się to na topową wydajność. Nie bez znaczenia jest też nowoczesny design, który można wkomponować w stylistykę pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.
  • Cyrkulator podłogowy – tego typu urządzenia zostały stworzone z myślą o pomieszczeniach magazynowych i halach przemysłowych, ale obecnie nie brakuje modeli, które z powodzeniem mogą być zastosowane w domu. Charakteryzują się solidną budową (zwykle wykonane są z metalu) i bardzo wysoką mocą. W odróżnieniu od innych wiatraków, ich zadaniem jest wywołanie nie punktowego podmuchu, a obiegu powietrza w całym pomieszczeniu. Doprowadza to do wyrównania temperatury w przestrzeni, w której pracuje cyrkulator. Ogromną zaletą takich urządzeń jest możliwość pracy przez cały rok – latem rozprowadzane jest schłodzone powietrze, a zimą – ogrzane.
  • Wentylator sufitowy – tego typu urządzenia biły rekordy popularności w latach 90., a dziś znowu wracają do łask użytkowników. Charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, możliwością użytkowania przez cały rok, nowoczesnym wzornictwem, nowoczesnymi rozwiązaniami (m.in. możliwością obsługi pilotem) i rozbudowaną funkcjonalnością – większość modeli może pełnić funkcję żyrandola.
  • Wentylator USB – to najmniejsze, a co za tym idzie – najmniej wydajne urządzenia z tej kategorii, które czerpią zasilanie z portu USB komputera, laptopa, tabletu i każdego innego urządzenia, wyposażonego w takie złącze. Ich największą zaletą jest mobilność – ze względu na mały rozmiar, wiatrak na USB można zabrać dosłownie wszędzie. Poszczególne modele różnią się systemem mocowania (niektóre oferują przyssawkę, inne klips typu “krokodylek”, jeszcze inne – stabilną podstawę) i zastosowanymi rozwiązaniami (nie każdy model oferuje przełącznik ON/OFF), jednak zasada działania jest taka sama – podłączam wentylator do złącza i cieszymy się chłodnym powiewem.

Jaki wentylator do pokoju? A który model sprawdzi się w biurze?wiatrak-biurkowy

W zastosowaniu domowym najlepiej sprawdzi się cichy wentylator pokojowy (stojący), wentylator kolumnowy (z pilotem lub bez), wentylator wiszący (sufitowy) i cyrkulator powietrza. Który wybór będzie odpowiedni?

Najlepszy wiatrak to taki, który zapewni nam ochłodę w upalne dni, cała reszta zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wiatrak pionowy, czyli stojący, charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Średniej klasy model poradzi sobie z przeciętnym pokojem, natomiast topowe urządzenia skutecznie schłodzą pokoje nawet o dużej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie sprawdzi się w bardzo dużej przestrzeni. Nie bez znaczenia są też oferowane funkcje. Oscylacja pionowa i możliwość regulacji siły nadmuchu to właściwie standard. Bardzo istotnym udogodnieniem jest możliwość obsługi wentylatora przy pomocy pilota i tryb nocny. Ta ostatnia funkcja dostosowuje obroty silnika i wynikający tego poziom hałasu tak, aby urządzenie nie miało negatywnego wpływu na jakość snu. Różni producenci realizują tę funkcję na swój sposób. Najczęściej działa to tak, że wiatrak stopniowo zmniejsza obroty. Istotnym udogodnieniem jest także timer.

Wentylatory kolumnowe oferują takie same udogodnienia, co modele stojące, ale idą przy tym o krok dalej. Ze względu na zastosowanie kilku wirników, takie urządzenia są jeszcze bardziej wydajne. Co więcej, chłodne powietrze wydobywa się z całej powierzchni kolumny i może być “rozrzucane” dosłownie we wszystkich kierunkach. Uwaga – wybierając model kolumnowy, upewnij się, że obudowa została wygłuszona specjalnymi materiałami. Tańsze modele nie oferują tego udogodnienia, co sprawia, że urządzenie pracuje dość głośno. Nie można też nie wspomnieć o wysokiej cenie, wyższej niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników.

Ze względu na centralny montaż, wiatraki sufitowe zapewniają bardzo skuteczne rozprowadzanie schłodzonego powietrza w pomieszczeniu. Znaczny rozmiar łopatek i duża moc silnika to gwarancja wydajności. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie z funkcją zmiennego kierunku obrotu wirnika, otrzymamy wiatrak całoroczny – w trybie zimowym, łopatki obracają się w prawą stronę, wytwarzając ruch powietrza ku górze. Wspomaga to pracę ogrzewania i przyczynia się do wyrównania temperatury w całym pomieszczeniu? Efekt? Przyjemna temperatura i wyraźne obniżenie kosztów ogrzewania. Za wadę należy uznać dość skomplikowany montaż i wysoką cenę zakupu.

Cyrkulatory podłogowe to nieco odmienna kategoria urządzeń. Ich zadaniem nie jest bezpośrednie schładzanie, a rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu poprzez wymuszenie jego obiegu. Stale krążące powietrze daje wrażenie optymalnej temperatury. Cyrkulatory warto też zastosować w pomieszczeniach klimatyzowanych, efekt pracy klimatyzatora będzie wielokrotnie lepszy. Tak samo działa to zimą, kiedy cyrkulator rozprowadza ogrzane powietrze. Wśród wad takiego rozwiązania należy wymienić dość duże gabaryty, a w przypadku tańszych modeli – także głośną pracę.

Zatem, jaki wiatrak do domu – wentylator kolumnowy czy zwykły? A może lepiej sprawdzi się wiatrak sufitowy bądź cyrkulator powietrza? Nie da się jednoznacznie wskazać na najlepsze urządzenie, bowiem wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Przed zakupem, warto przeanalizować wady i zalety konkretnego typu wentylatorów. wiatrak-usb

A co z chłodzeniem biura? Wentylator do biura powinien zapewniać odpowiednią wydajność i cichą pracę. Zaawansowane funkcje nie powinny być w tym przypadku priorytetem. W tej roli doskonale sprawdzi się wentylator pokojowy i wentylator kolumnowy. Cichy zakres pracy jest o tyle istotny, że nie rozprasza naszego skupienia. Do mniejszych pomieszczeń, idealnym wyborem będzie wiatrak biurkowy. Zaletą takiego urządzenia jest jego kompaktowa budowa – jak wskazuje na to sama nazwa, taki wentylator można ustawić na biurku i cieszyć się chłodnym powiewem. Wady? Brak zaawansowanych funkcji, ale w przypadku tak małego urządzenia, nie należy oczekiwać “wodotrysków”. W pomieszczeniach typu open space doskonale sprawdzi się wiatrak USB. Tak niewielki wentylator z łatwością zabierzemy do biura, a po skończonej pracy, gdy na stanowisku zasiądzie inna osoba, możemy schować wentylator do torby lub plecaka i wziąć go do domu. Warto skupić się na modelach z wyłącznikiem. Takie rozwiązanie sprawia, że gdy chłodny powiew nie jest już potrzebny, nie trzeba odłączać urządzenia od portu USB. Gdy temperatura wzrośnie, możemy łatwo i szybko uruchomić nasz wentylator. Wadą takiego rozwiązania jest niska wydajność, jednak jeżeli urządzenie będzie ustawione odpowiednio blisko, powinno spełnić swoją funkcję.

Kupuję wentylator – na co zwrócić uwagę?

  • Moc wentylatora jest jednym z kluczowych parametrów, jaki powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na zakup tego typu urządzenia. Teoretycznie, dobry wentylator do domu powinien charakteryzować się możliwie najwyższą mocą. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Im wyższa moc, tym większy pobór prądu, a to przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Moc należy dobrać tak, aby wiatrak skutecznie schłodził pomieszczenie. Nadwyżki nie mają w tym przypadku żadnego sensu. Jaka moc wentylatora będzie odpowiednia? To już zależy od powierzchni pomieszczenia. Wydajność wentylatora to jednak nie tylko moc. Na skuteczność procesu chłodzenia wpływa też rozmiar i ukształtowanie łopatek wirnika.
  • Kolejny parametr to głośność pracy. Bardzo cichy wentylator pokojowy potrafi pracować na tyle bezgłośnie, że nawet w nocy możemy pokusić się o ustawienie wyższych obrotów i nie będzie to miało wpływu na jakość snu, naszego i pozostałych domowników.
  • Kolejny ważny czynnik, to funkcja oscylacji poziomej. Wiatrak do pokoju, który jest w stanie wykonać obrót głowicy, skuteczniej rozprowadza schłodzone powietrze niż model, w którym czasza przymocowana jest na stałe. Te same cechy należy brać pod uwagę, kupując wiatrak do biura. W tym przypadku funkcja oscylacji jest wręcz obowiązkowa. Zdarza się, że wiatrak musi schłodzić więcej niż jedną osobę, a czasami ruch czaszy trzeba zablokować, by powiew nie rozrzucał pozostawionych na biurku dokumentów. Kupując wiatrak na biurko, wiatrak kolumnowy czy wiatrak stojący, warto mieć na uwadze tę funkcję.
  • Dla wygody użytkowników, dobry wentylator do pokoju powinien oferować możliwość obsługi pilotem. Chyba każdy doceni komfort, który stwarza takie rozwiązanie, w końcu nikt z nas nie wyobraża już sobie obsługi telewizora bez pilota. Tak samo zadziała to w przypadku wentylatora.

Jaki wentylator do domu warto kupić? Jaki model sprawdzi się w biurze? Kluczowa jest dokładna analiza potrzeb

Wentylator kolumnowy czy tradycyjny? Cyrkulator powietrza czy wentylator? Na te pytania, każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Omówiliśmy funkcje i najbardziej optymalne zastosowanie poszczególnych typów wentylatorach, na kolejnych podstronach zamieściliśmy szczegółowy opis najlepszych modeli, przedstawiając ich wady i zalety. Na tej podstawie, każdy będzie mógł wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które najlepiej trafi w przedstawiane potrzeby i oczekiwania. Warto pamiętać, że wiatrak chłodzący w pokoju i w biurze to nie tylko komfort. Wysoka temperatura może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Warto zatem poświęcić kilka minut na wybór odpowiedniego modelu.

Post Author: wiater